Economie
Producția Dacia și Ford Otosan în primele nouă luni din 2026: 182.558, respectiv 173.157 unități
Pe primele nouă luni din 2026, producția Dacia a fost de 182.558 unități. Pe primele nouă luni din 2026, producția Ford Otosan a fost de 173.157 unități. În septembrie 2026, uzinele Dacia Mioveni și Ford Craiova au produs 23.355, respectiv 22.421 unități.
- Producția Dacia în primele nouă luni: 182.558 unități.
- Producția Ford Otosan în primele nouă luni: 173.157 unități.
- Producția Dacia în septembrie: 23.355 unități.
- Producția Ford Otosan în septembrie: 22.421 unități.
- În septembrie au fost produse în România 45.776 autoturisme, potrivit surselor raportate.
Ce știm
Susținut de cel puțin două surse identificate ca independente sau de o sursă oficială.
-
Pe primele nouă luni din 2026, producția Dacia a fost de 182.558 unități.
3 surse independente: G4Media, Economica.net, Gândul
Ce scriu sursele
- G4Media: „(182.558 unități Dacia”
- Economica.net: „în primele nouă luni din 2025, la Mioveni erau asamblate 214.521 de unități Dacia, în acest an uzina a mai produs doar 182.558 de unități (-14,9%).”
- Gândul: „De la începutul anului, Dacia a produs 182.558 de vehicule, cu 14,9% mai puține față de perioada similară din 2025.”
-
Pe primele nouă luni din 2026, producția Ford Otosan a fost de 173.157 unități.
2 surse independente: G4Media, Economica.net
Ce scriu sursele
- G4Media: „173.157 unități Ford Otosan”
- Economica.net: „La Craiova au fost produse în același interval din anul trecut 184.678 de mașini, în timp ce, în acest an, producția a scăzut la 173.157 unități (-6,24%).”
-
În septembrie 2026, uzina Dacia de la Mioveni a produs 23.355 unități.
3 surse independente: G4Media, Economica.net, Gândul
Ce scriu sursele
- G4Media: „uzina Dacia de la Mioveni a produs 23.355 unități”
- Economica.net: „în uzina Automobile Dacia au fost asamblate luna trecută 23.355 de autoturisme, valoare în scădere cu nu mai puțin de 19,55% față de aceeași lună a anului trecut.”
- Gândul: „Automobile Dacia din Mioveni a produs în luna septembrie 23.355 de vehicule”
-
În septembrie 2026, uzina Ford Otosan de la Craiova a produs 22.421 unități.
2 surse independente: G4Media, Economica.net
Ce scriu sursele
- G4Media: „uzina Ford Otosan de la Craiova a produs 22.421 unități”
- Economica.net: „la uzina Ford Otosan din Craiova producția s-a redus cu 4,05%, de la 23.368 unități în septembrie 2025, la 22.421 în a noua lună din acest an.”
Ce se raportează
Relatat, dar încă neconfirmat independent.
-
În septembrie 2026 au fost produse în România 45.776 autoturisme.
2 surse independente: G4Media, Economica.net
Ce scriu sursele
- G4Media: „În septembrie 2026, au fost produse în România 45.776 autoturisme.”
- Economica.net: „în septembrie 2026 au fost asamblate 45.776 de mașini, cu exact un an în urmă, în septembrie 2025 volumul producției se situa la 52.399 unități.”
-
Pe primele nouă luni din 2026, producția de automobile în România a fost de 355.715 unități.
1 sursă: G4Media
Ce scriu sursele
- G4Media: „Pe primele nouă luni din 2026, producția de automobile se situează la un nivel de 355.715 unități”
-
Producția de automobile în România a scăzut cu 10,9% față de perioada similară din 2025, potrivit ACAROM.
1 sursă: G4Media
Ce scriu sursele
- G4Media: „o scădere de 10,9% față de perioada similară din 2025, potrivit asociației constructorilor auto ACAROM”
-
În primele nouă luni din 2026 producția de mașini a celor două uzine din România a scăzut cu 10,9%, de la 399.199 la 355.715 unități.
1 sursă: Economica.net
Ce scriu sursele
- Economica.net: „La nivelul primelor nouă luni din 2026 producția de mașini a celor două uzine din România a scăzut, conform ACAROM, cu 10,9%, de la 399.199 de unități în perioada ianuarie – septembrie 2025, la doar 355.715 de unități în intervalul similar din acest an.”
-
Uzina Dacia a întrerupt producția pentru câteva zile din cauza lipsei de comenzi și a început un program de disponibilizări voluntare.
1 sursă: G4Media
Ce scriu sursele
- G4Media: „Uzina Dacia a întrerupt producția pentru câteva zile din cauza lipsei de comenzi și a început un program de disponibilizări voluntare.”
-
Producția uzinei Dacia de la Mioveni a scăzut cu aproape 20% în septembrie față de aceeași lună a anului precedent.
1 sursă: Gândul
Ce scriu sursele
- Gândul: „Producția uzinei Dacia de la Mioveni a înregistrat o scădere semnificativă în septembrie, când fabrica a asamblat cu aproape 20% mai puține mașini față de aceeași lună a anului precedent.”
-
Volumul zilnic al uzinei Dacia de la Mioveni a coborât la aproximativ 1.060 de mașini pe zi în septembrie.
1 sursă: Gândul
Ce scriu sursele
- Gândul: „Volumul zilnic a coborât la aproximativ 1.060 de mașini”
-
După perioada de revizie, uzina de la Mioveni a revenit la un ritm de aproximativ 1.060 de autoturisme pe zi, cu aproximativ 100 de unități sub nivelul anterior.
1 sursă: Gândul
Ce scriu sursele
- Gândul: „După perioada de revizie, uzina de la Mioveni a revenit la un ritm de aproximativ 1.060 de autoturisme pe zi, cu aproximativ 100 de unități sub nivelul anterior.”
Încă 3
-
Directorul Dacia România, Mihai Bordeanu, a afirmat că reducerea producției reflectă evoluția pieței și necesitatea adaptării volumelor la cerere.
1 sursă: Gândul
Ce scriu sursele
- Gândul: „Mihai Bordeanu, directorul Dacia România, a explicat pentru Profit.ro că reducerea producției reflectă evoluția pieței și necesitatea adaptării volumelor la cerere.”
-
Valoarea de piață a diferenței de aproximativ 32.000 de mașini se depășește de 600 de milioane de euro.
1 sursă: Gândul
Ce scriu sursele
- Gândul: „Diferența se apropie de 32.000 de mașini, a căror valoare de piață depășește 600 de milioane de euro.”
-
Pe baza cifrelor raportate și a declarațiilor directorului Dacia România, volumul producției uzinei din Mioveni va atinge la finalul anului 255.000 de vehicule.
1 sursă: Gândul
Ce scriu sursele
- Gândul: „pe baza cifrelor raportate și a declarațiilor directorului Dacia România, volumul producției uzinei din Mioveni va atinge la finalul anului 255.000 de vehicule.”
Ce nu știm încă
- Care este cifra oficială finală a producției pe întreg anul 2026?
- Câte locuri de muncă vor fi afectate de programul de disponibilizări voluntare?
- Care este impactul financiar exact al scăderii de producție?