Economie
Peste 4.700 insolvențe în primele opt luni; 2026 ar putea depăși 7.000, spun experții
În primele opt luni au intrat în insolvență 4.782 firme și PFA, cu aproape 5% mai mult decât anul trecut. Primul semestru a fost cel mai slab din ultimii opt ani, cu 3.855 de proceduri noi, arată datele. Dacă ritmul se menține, 2026 ar putea depăși 7.000 de insolvențe, potrivit experților de la Sierra Quadrant.
- 4.782 de insolvențe în primele opt luni, în creștere cu aproape 5% față de 2025.
- Primul semestru a înregistrat 3.855 de proceduri, cel mai slab din opt ani.
- Estimare: 2026 ar putea depăși 7.000 de insolvențe, dacă ritmul se menține (Sierra Quadrant).
- Sierra Quadrant avertizează că insolvențele vor continua să crească în următoarele luni.
- Comerțul și construcțiile conduc câte 1.082, respectiv 1.044 insolvențe în primele opt luni, conform analizei.
Ce știm
Susținut de cel puțin două surse identificate ca independente sau de o sursă oficială.
-
În primele opt luni ale anului au intrat în insolvență 4.782 de firme și persoane fizice autorizate, cu aproape 5% mai multe decât în aceeași perioadă din 2025.
2 surse independente: StartupCafe, Economica.net, Ziarul Financiar
Ce scriu sursele
- StartupCafe: „În primele opt luni din 2026, în România au intrat în insolvență 4.782 de firme și persoane fizice autorizate”
- Economica.net: „În primele opt luni ale anului, au intrat în insolvență 4.782 de firme și persoane fizice autorizate, cu aproape 5% mai multe decât în aceeași perioadă din 2025.”
- Ziarul Financiar: „Peste 4.780 de firme și persoane fizice autorizate (PFA) au intrat în insolvență în primele opt luni din 2026”
-
Primul semestru a fost cel mai slab din ultimii opt ani, cu 3.855 de proceduri noi, în creștere cu 12,4%.
2 surse independente: StartupCafe, Economica.net
Ce scriu sursele
- StartupCafe: „Primul semestru a înregistrat 3.855 de proceduri noi, în creștere cu 12,4%, reprezentând cel mai ridicat nivel din ultimii opt ani.”
- Economica.net: „Primul semestru a fost cel mai slab din ultimii opt ani, cu 3.855 de proceduri noi, în creștere cu 12,4%”
Ce se raportează
Relatat, dar încă neconfirmat independent.
-
Dacă ritmul se menține, 2026 ar putea depăși pragul de 7.000 de insolvențe, estimează experții de la Sierra Quadrant.
2 surse independente: StartupCafe, Economica.net, Ziarul Financiar
Ce scriu sursele
- StartupCafe: „Dacă tendința continuă, numărul insolvențelor ar putea depăși pragul de 7.000 până la sfârșitul anului 2026.”
- Economica.net: „Dacă ritmul se menține, 2026 ar putea depăși pragul de 7.000 de insolvențe, iar lunile de iarnă vin cu presiuni suplimentare pentru firmele deja fragile, estimează experții de la Sierra Quadrant.”
- Ziarul Financiar: „numărul insolvențelor ar putea depăși pragul de 7.000 până la finalul anului 2026, potrivit estimărilor Sierra Quadrant”
-
Sierra Quadrant avertizează că numărul firmelor care intră în insolvență va continua să crească în următoarele luni.
1 sursă: StartupCafe
Ce scriu sursele
- StartupCafe: „Numărul firmelor care intră în insolvență va continua să crească în următoarele luni, iar vârful ar putea fi atins în perioada ianuarie-martie 2027, avertizează compania de restructurare și administrare a insolvențelor Sierra Quadrant.”
-
Sierra Quadrant arată că în primele opt luni ale anului comerțul a înregistrat 1.082 de cazuri de insolvență, iar construcțiile 1.044.
1 sursă: StartupCafe
Ce scriu sursele
- StartupCafe: „În primele opt luni ale anului, comerțul a înregistrat 1.082 de cazuri, iar construcțiile 1.044.”
-
Comerțul a înregistrat 1.082 de insolvențe în primele opt luni din 2026.
1 sursă: Ziarul Financiar
Ce scriu sursele
- Ziarul Financiar: „Comerțul și construcțiile sunt sectoarele cu cele mai multe insolvențe, cu 1.082, respectiv 1.044 de cazuri”
-
Construcțiile au înregistrat 1.044 de insolvențe în primele opt luni din 2026.
1 sursă: Ziarul Financiar
Ce scriu sursele
- Ziarul Financiar: „Comerțul și construcțiile sunt sectoarele cu cele mai multe insolvențe, cu 1.082, respectiv 1.044 de cazuri”
-
Prețurile angro ale gazelor naturale s-au dublat între februarie și septembrie, potrivit analizei Sierra Quadrant.
1 sursă: StartupCafe
Ce scriu sursele
- StartupCafe: „Prețurile angro ale gazelor naturale s-au dublat între februarie și septembrie, potrivit analizei”
-
Prețurile pentru energia electrică pe piața la termen pentru primul trimestru din 2027 ajung la 861–905 lei/MWh.
1 sursă: StartupCafe
Ce scriu sursele
- StartupCafe: „prețurile pentru primul trimestru din 2027 ajung la 861–905 lei/MWh pe piața la termen.”
-
Prețul angro al gazelor s-a dublat între februarie și septembrie după liberalizarea pieței pentru companii.
1 sursă: Economica.net
Ce scriu sursele
- Economica.net: „piața gazelor s-a liberalizat pentru companii, iar prețul angro s-a dublat între februarie și septembrie.”
Încă 8
-
Contractele pentru iarna 2026-2027 se tranzacționează în jurul a 380 de lei pe MWh.
1 sursă: Economica.net
Ce scriu sursele
- Economica.net: „Contractele pentru iarna 2026-2027 se tranzacționează în jurul a 380 de lei pe MWh.”
-
Energia pentru primul trimestru din 2027 se vinde pe piața la termen cu 861–905 lei pe MWh.
1 sursă: Economica.net
Ce scriu sursele
- Economica.net: „energia pentru primul trimestru din 2027 se vinde cu 861-905 lei pe MWh pe piața la termen”
-
Insolvențele din restaurante și HoReCa au crescut cu 233% în septembrie, conform datelor analizate de Sierra Quadrant.
1 sursă: Economica.net
Ce scriu sursele
- Economica.net: „Insolvențele din restaurante și HoReCa au crescut cu 233%”
-
Numărul insolvențelor în primele opt luni din 2026 este cu aproape 5% mai mare decât în aceeași perioadă a anului trecut, potrivit analizei Sierra Quadrant.
1 sursă: Ziarul Financiar
Ce scriu sursele
- Ziarul Financiar: „cu aproape 5% mai multe decât în aceeași perioadă a anului trecut, potrivit unei analize realizate de Sierra Quadrant”
-
Comerțul și construcțiile reprezentau împreună aproape 45% din totalul insolvențelor în primele opt luni din 2026.
1 sursă: Ziarul Financiar
Ce scriu sursele
- Ziarul Financiar: „reprezentând împreună aproape 45% din total”
-
Analiștii Sierra Quadrant avertizează că iarna va concentra presiuni (facturi la energie mai mari, scădere a consumului, credite scumpe) care pot duce la creșterea insolvențelor între ianuarie și martie.
1 sursă: Ziarul Financiar
Ce scriu sursele
- Ziarul Financiar: „Ne așteptăm ca valul de insolvențe să atingă vârful între ianuarie și martie”, spune Ovidiu Neacșu, partner coordonator Sierra Quadrant.”
-
Sierra Quadrant estimează că vârful valului de insolvențe ar putea fi atins în perioada ianuarie-martie 2027.
1 sursă: StartupCafe
Ce scriu sursele
- StartupCafe: „Numărul firmelor care intră în insolvență va continua să crească în următoarele luni, iar vârful ar putea fi atins în perioada ianuarie-martie 2027, avertizează compania de restructurare și administrare a insolvențelor Sierra Quadrant.”
-
Analiștii Sierra Quadrant estimează că presiunile asupra companiilor ar putea continua și numărul insolvențelor ar putea atinge un vârf în primul trimestru din 2027.
1 sursă: Ziarul Financiar
Ce scriu sursele
- Ziarul Financiar: „numărul insolvențelor ar putea atinge un vârf în primul trimestru din 2027”
Ce nu știm încă
- Cât va fi numărul final de insolvențe în 2026?
- Cât din creșterea insolvențelor este legată direct de majorarea prețurilor la energie?
- Ce firme sau sectoare vor fi cele mai afectate în ultimele luni ale anului?